Smartfon nie jest dobrym pomysłem na prezent dla dziecka

SMARTFON NIE JEST dobrą zabawką dla dziecka i mamy na to dowody. 

W okresie przedświątecznym pamiętajmy, że:

Okres świąt Bożego Narodzenia, Pierwszej Komunii Świętej, urodzin, imienin i innych ważnych dat i wydarzeń w życiu dziecka NIE SĄ dobrą okazją do dawania dziecku smartfona lub innego urządzenia ekranowego. Pamiętajmy, że jeśli tak robimy jeszcze bardziej „wiążemy emocjonalnie” dziecko z urządzeniem ekranowym. A dobry smartfon jest wyznacznikiem statusu społecznego w klasie. 

Rodzic, który daje dziecku smartfona mówiąc: „Masz kochanie, to jest Twój smartfon” popełnia błąd. Dlaczego? Bo jak dziecko nadużywa swojego telefonu większość rodziców od razu zabiera dziecku telefon. A zabieranie własności – a prezentu to już w ogóle – jest przemocą, która bardzo mocno wpływa na uczucia dziecka. Jak powinniśmy dawać dziecku telefon? A właśnie tak: ” Kochanie, to jest mamy i taty telefon – dajemy ci go w używanie”. Dbaj o niego i szanuj go. 

Dawanie dziecku pierwszego smartfona bez kontroli rodzicielskiej jest totalnym nieporozumieniem. Dziecko musi być maksymalnie chronione, nawet jeśli ta ochrona ma być ochroną technologiczną. Dobra praktyką jest danie dziecku używanego telefonu komórkowego, na przykład po nas – rodzicach. 

Źródło:
Fundacja Dbam o Mój Zasięg

PS: W prezencie dla rodziców do pobrania poradnik dostępny tutaj: https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf

Dodatkowo najnowszy raport z badaniem NASK wynika z niego że przeciętny nastolatek dostał pierwszy telefon z dostępem do internetu – wynosi on 8 lat i 5 miesięcy. Ten wiek będzie się jeszcze obniżał. Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem, naprawdę warto https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5316,Co-robia-nasze-dzieci-w-sieci-czyli-Raport-z-najnowszego-badania-NASK-Nastolatki.html

«
»
Skip to content