Alternatywa do świata cyfrowego

Oto ALTERNATYWA DO ŚWIATA CYFROWEGO to doskonałe antidotum na problem nadużywania narzędzi ekranowych. Powiemy wprost: jeżeli jedynym dostępnym dla dziecka światem jest świat cyfrowy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko każdą wolną chwilę będzie spędzać z nosem w ekranie.

Ale…. ale ta alternatywa musi być u dziecka budowana od najmłodszych lat życia. Doskonałym ku temu narzędziem jest SWOBODNA ZABAWA rozumiana jako zabawa dziecka, która nie jest kierowana przez osobę dorosłą. Dziecko samo decyduje, co będzie robić podczas zabawy.

Fundacja Dbam o Mój Zasięg przekazuje 30 korzyści wynikających ze swobodnej zabawy. I oczywiście przypomina wszystkim rodzicom, że: 

  1. to, w jaki sposób dzieci i młodzież korzystać będzie z cyfrowych dobrodziejstw w duże mierze zależy od zaangażowania rodzicielskiego w świat realny i cyfrowy,
  2. wzory korzystania z narzędzi ekranowych kształtują się w okresie przedszkolnym,
  3. dzieci uczą się korzystania z nowych technologii również w procesie naśladowania swoich dorosłych,
  4. alternatywa do świata cyfrowego połączona z elementarnymi zasadami higieny cyfrowej to doskonałe narzędzie do zachowania balansu w korzystaniu z zasobów sieci.

W poniższym linku znajduje się plakat 30 korzyści ze swobodnej zabawy. https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2024/01/A0-DRUK.pdf .  Drukujcie, pokazujcie, link koniecznie udostępniajcie innym. 

Zachęcamy również do ściągnięcia innych materiałów edukacyjnych dostępnych na: https://dbamomojzasieg.pl/bajeczna-swiadomosc-materialy-edukacyjne/

Źródło:
Fundacja Dbam o Mój Zasięg 

«
»
Skip to content