Dlaczego słowa, kierowane do dzieci, są tak ważne

Każdy z naszych komunikatów może sprawić, że miłość i wzajemne zrozumienie będą rozkwitać lub spowodować wycofanie i osłabienie relacji.

Oto konkretne powody, dla których warto dbać o jakość naszej komunikacji:

1. Słowa wpływają na emocje.
Nasze dzieci uczą się od nas, jak radzić sobie z emocjami. Mówiąc „przepraszam”, pokazujemy im, że każdy czasem popełnia błąd i może sprawić przykrość drugiej osobie. To ważna lekcja empatii.

2. Słowa są wyrazem uznania dla włożonego wysiłku.
Każdy wysiłek, nawet ten najmniejszy, zasługuje na uznanie. Pozytywne komunikaty wzmacniają pewność siebie dziecka, ucząc je, że ich trud nie idzie na marne!

3. Słowa upewniają o miłości bezwarunkowej.
Słowa „Kocham Cię takim, jaki jesteś” są jak magiczny eliksir. One budują podstawę bezpiecznej więzi emocjonalnej, dając dziecku pewność, że akceptujemy je bez względu na wszystko.

Świadomi rodzice rozumieją, że wychowywanie dzieci, a w zasadzie budowanie z nimi relacji, to nie tylko zasady i reguły, ale przede wszystkim sztuka komunikacji! 

Tłumacząc małemu – wielkiemu człowiekowi powody naszej decyzji, kształtujemy zdolność jego zdolność logicznego myślenia. Co równie ważne, w ten sposób utwierdzamy w dziecku przekonanie, że naszym celem jest jego dobro i bezpieczeństwo, nawet jeśli nie zawsze nasza decyzja spotyka się z jego akceptacją.

Pamiętajcie, Drogi Rodzicu: Słowa są jak nasiona, które sadzimy w sercach naszych dzieci. Odpowiednio pielęgnowane, pozwalają relacji kwitnąć.

Źródło: Kasia Krawczyk
all about parenting

«
»
Skip to content